Viktor Jandásek
Jeho realizace jsou výrazným dokladem kvalitní prvorepublikové architektury a moderního životního stylu
26.4.1908 – 21.9.1959, architekt a stavitel, působil ve Zlíně do roku 1948. Zde je jeho nejvýraznější realizací reprezentativní dům obchodníka Eduarda Trantírka, který se stal dominantou náměstí Míru. Je také autorem tří letních nájemních vil v Luhačovicích v duchu poetického funkcionalismu. Vily pojmenovali stavebníci dívčími jmény podle svých dcer.
Realizace v Luhačovicích
Stavebníkem vily Evy byl významný zlínský notář, který pracoval i pro firmu Baťa, JUDr. Hugo Förster. Vila má téměř identický základní půdorys a řešení jako dvě sousední stavby. Tvarově odlišné je u každé z vil především vstupní uliční průčelí. V Evě se schodištěm vstupovalo na půlkruhovou krytou terasu se čtyřmi sloupy. Půlkruh kopíruje také rizalit v patře s průběžným pruhem oken a s balkónovými dveřmi v jejich středu.
Vilu Dražu si dal postavit JUDr. Antonín Puszkailer. Vstupní uliční průčelí vily Draži s krytou terasou a s perforovaným vyzděným zábradlím je hranatější než u vedle stojících vil. Půlkruh rizalitu v patře má konvexní tvar. Ani u vily Draži nechybí významný prvek čtyř nárožních oken. Ze vstupní haly byl přístup do reprezentativního pokoje a dále na schodiště, k bočnímu vchodu a do nájemných pokojů. Pokoje v patře měly příslušenství na chodbě.
Jarča
Adresa: Solné 584
Architekt: Viktor Jandásek
Rok výstavby: 1939
Autorem tří vil nad městskou plovárnou byl zlínský stavitel Viktor Jandásek. Letní nájemní vily Jarča, Eva a Draža byly koncipovány v podobném funkcionalistickém duchu, s rovnou střechou a řadou expresionistických prvků. Stavebníci, spřátelení notáři ze Zlína a Uherského Hradiště, pojmenovali vily dívčími jmény podle svých dcer. Vily byly kompletně vybaveny mobiliářem podle návrhů Viktora Jandáska. Stavebníkem Jarči byl JUDr. Pavel Blažek.
Zdroje:
texty: B. Petráková, L Horňáková- Příběhy domů a vil, Příběhy místa, Nová doba, nový život
fotografie: Jan Dostál, ZAM