Emil Králík

Architekt, vysokoškolský pedagog a vynikající kreslíř

21.2.1880 – 26.6.1945. Jeho počáteční tvorba byla ovlivněna secesí a vídeňskou modernou.  Dům Bedřicha Smetany je luxusní třípodlažní hotel, který byl dostavěn v roce 1909 ve stylu geometrické secese, do interiéru vily navrhnul rovněž vybavení. V podlaží schodišťové haly je busta skladatele Bedřicha Smetany od V. Maška. V letech 1926–1928 byla podle jeho návrhu realizována budova Ředitelství lázní již v odlišném funkcionalistickém stylu.

Dům Bedřicha Smetany

Adresa: Lázeňské náměstí 308
Architekt: Emil Králík
Rok výstavby: 1909
Nemovitá kulturní památka

Luxusní třípodlažní hotel byl zbudován ve stylu geometrické secese. Z původního návrhu byla realizována jen centrální část s lodžiemi. Stavba má vynikající uměleckořemeslné vybavení včetně schodišťových vitráží, dekorativní výmalby, keramických obkladů, svítidel a dveřního kování. Autorem fajánsových figurálních reliéfů je Otakar Španiel, kovové prvky na fasádě vyrobila Vulkania Prostějov. V podlaží schodišťové haly je busta skladatele Bedřicha Smetany od V. Maška.

Ředitelství lázní

Adresa: Lázeňské náměstí 436
Architekt: Emil Králík
Rok výstavby: 1928

 

Vedle Společenského domu pod svahem Malé Kamenné stojí v těsné blízkosti dvě stavby jednoho autora. Strohou budovu ředitelství lázní navrhl architekt Emil Králík, který se téměř po dvaceti letech vrátil do Luhačovic, aby připojil k secesnímu domu Bedřicha Smetany další realizaci. Ředitelský dům sloužící administrativě a vedení lázní má osově souměrné průčelí s centrálně řešeným vstupem, kterým se vchází do rozlehlé haly se schodištěm.

Zdroje: 

texty: B. Petráková, L Horňáková- Příběhy domů a vil, Příběhy místa, Nová doba, nový život

fotografie: Jan Dostál, wikipedia