Václav Pirchan

Lázeňský správce a stavitel

Datum narození neznáme, žil v Luhačovicích v č.p. 84,  zemřel 13.4.1886. Lázeňský správce a stavitel, který navrhnul vilu Růžovou (Alpská růže) a přestavbu Slanovodského mlýna na vilu Lipovou.

Vila Lipová

Adresa: Lázeňské náměstí 95
Architekt: Václav Pirchan
Rok výstavby: 1883
Nemovitá kulturní památka

Roku 1669 byl postaven Slanovodský mlýn, který v roce 1883 přestavěl Václav Pirchan na obytnou vilku v alpském stylu nazývanou Lindenhaus čili Vila Lipová. Vila má obdélný půdorys, sedlovou střechu, pískovcovou podezdívku a zadní pavlač. Jednoduché průčelí ozvláštňuje dřevěný balkon. V letech 1902–1909 sloužila jako byt ředitele lázní Františka Veselého, vybavení interiéru navrhl Jurkovič. V letech 1941–2005 zde bylo muzeum.

Vila Alpská růže

Adresa: Lázeňské náměstí 170
Architekt: Václav Pirchan
Rok výstavby: 1884
Nemovitá kulturní památka

Německý název vily postavené v alpském lázeňském stylu byl  Rosenvilla, mezi válkami a až do převratu v roce 1989 byl její název Vila růžová. Stavba má obdélníkový půdorys a valbovou střechu. Průčelí dominuje předsunutá konstrukce dřevěného rizalitu s balkonem a prolamovaným štítem a dřevěné arkýře na nárožích. Zadní fasáda je v patře rozšířena pavlačí, na niž se vstupuje po dřevěné lávce. Bývaly zde ordinace lázeňských lékařů a sloužila k ubytování lázeňských hostů a zaměstnanců.

Zdroje: 

texty: B. Petráková – Příběhy domů a vil, Příběhy místa

fotografie: Jan Dostál, slavné vily